Robotické mopy

Upratovanie domácnosti je nevyhnutnou činnosťou, ktorú vám však v mnohom uľahčí robotický mop. Robotické mopy dokážu zbaviť podlahu nečistôt a vy sa namiesto jej umývania môžete pokojne venovať iným činnostiam. Tohto praktického pomocníka do domácnosti si môžete vybrať vo viacerých prevedeniach. K dispozícii sú modely, ktoré mopujú nasucho aj namokro, vybrať si môžete tiež robotický vysávač s mopom.

#SHOW_MORE#

Na aké podlahy sú robotické mopy vhodné

Robotické mopy si môžete vybrať na rôzne typy podláh. Sú vhodné na všetky tvrdé povrchy, ako sú dlažba, drevené parkety, vinylové, kompozitné, korkové aj laminátové podlahy. Dôležité je, aby bola umývaná plocha hladká a bez priehlbín. V nich by sa mohla zadržiavať voda alebo by sa do nich pri upratovaní robot nedokázal dostať a zostali by znečistené. Výrobcovia myslia tiež na citlivosť drevených podláh a vlhkosť. Dokážu preto povrch optimálne zvlhčiť tak, aby odstránili nečistoty a zároveň ho pri upratovaní nezanechávali priveľmi mokrý.

robotické mopy

Ako vybrať robotický mop

Do našej ponuky sme zaradili robotické mopy známych výrobcov iRobot, Hobot, SamsungXiaomi. Medzi jednotlivými modelmi nájdete viacero rozdielov. Poradíme vám, ako sa orientovať vo všetkých parametroch tak, aby ste si vybrali ten, ktorý bude najlepšie zodpovedať vašim požiadavkám.

Robotické mopy  a robotické vysávače s mopom

Ako prvé by ste sa mali rozhodnúť, či budete chcieť robotický mop alebo by ste chceli vlastniť robotický vysávač 2v1, ktorý disponuje funkciou mopovania.

Kedy sú výhodnejšie robotické mopy

Samostatný robotický mop sa vám oplatí zakúpiť, ak máte v domácnosti prevažne podlahu. Tieto modely dokážu dôkladnejšie vytrieť povrch, pričom bývajú v porovnaní s robotickými vysávačmi o niečo menšie. Výhodou môže byť tiež nižšia cena. Vopred však musíte počítať s tým, že ním neupracete koberce.

Kedy si vybrať robotický vysávač s mopom

V domácnosti s viacerými kobercami aj tvrdou podlahou je ideálnou voľbou robotický vysávač 2v1. Tieto modely vám odstránia nečistoty zo všetkých povrchov. Mopovanie je ich sekundárnou funkciou, bývajú rozmernejšie a o niečo drahšie.

Niektoré robotické vysávače s mopom dokážu podlahu naraz vysávať aj umývať. Tento spôsob ušetrí mnoho času a tiež energie. Vysávač tak počas jedného upratovania podlahu nielen povysáva, ale aj vytrie. Pokiaľ máte väčšiu domácnosť, skontrolujte pri výbere veľkosť objemu nádobky na vodu. Mohlo by sa stať, že ju budete musieť dopĺňať.

robotické mopy

Mokré alebo suché mopovanie

Robotické mopy upratujú v dvoch režimoch — suché a mokré mopovanie.

Funkcia suchého mopovania funguje tak, že v prvom kroku zametú pomocou rotačných kief a nečistoty odsajú. Potom podlahu vytrú suchým mopovacím nadstavcom s utierkou z mikrovlákna. Tá dokáže zachytiť aj čiastočky prachu, chlpy z domácich miláčikov a iné drobné nečistoty. Tento typ nie je veľmi vhodný do domácnosti a alergikmi.

Mokré mopovanie prebieha pomocou vody, ktorú nalejete do špeciálnej nádržky. Podlaha sa umýva pomocou mopovacej hlavice, pričom si robotický mop sám dávkuje vodu. Výhodou oproti suchému mopovaniu je, že takýmto spôsobom zbaví podlahu aj odolnejších nečistôt.

Typy utierok pre robotické mopy

Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú aj v prevedení mopovacieho nadstavca a utierky. Využívať sa dajú:

Utierky na mokré upratovanie – vyhotovené z materiálov, ktoré výborne absorbujú vlhkosť a pomáhajú rozpúšťať aj odolnú špinu. Pri výrobe je kladený dôraz tiež na to, aby nadmerne nezvlhčovali podlahu.

Utierky na suché upratovanie – vyrábajú sa z textílií, ktoré dokážu pomocou elektrostatickej energie účinne zachytávať jemné čiastočky prachu, vlasov a chlpov.

Prateľné utierky – ponúkajú možnosť opakovaného používania. V návode na používanie sa dozviete, po koľkých opraniach sa odporúča ich vyhodiť.

Jednorazové utierky – budú vám vyhovovať, ak hľadáte komfort a nechcete sa venovať praniu utierok. Toto riešenie však nie je veľmi ekonomické a zvyšuje tiež množstvo odpadu.

robotické mopy

Spôsob navigácie

Aby ste dosiahli požadované výsledky upratovania, informujte sa aj o spôsobe, ako sa robotický mop orientuje v priestore. K dispozícii sú modely bez alebo s navigáciou.

Robotické mopy bez navigácie

Najlacnejšie modely sú vybavené ochrannými senzormi, ktoré im pomáhajú vyhýbať sa prekážkam.  Sú tiež vybavené nárazovými zónami na tlmenie sily nárazu. Po priestore sa pohybujú menej efektívne a môže sa stať, že niektoré miesta pri umývaní vynechajú alebo po nich prejdú viackrát napriek tomu, že už sú vytreté. 

Robotické mopy s navigáciou

Ak hľadáte pomocníka do domácnosti, ktorý samostatne uprace každý kút, potom sú pre vás pravou voľbou robotické mopy s navigáciou. Tieto modely sa dokážu prispôsobiť prostrediu a nevracajú sa na upratané miesta. Pri orientácii používajú rôzne senzory, kamerové systémy, GPS a detektory nečistôt. Pri kúpe je síce potrebné investovať o niečo viac, prinášajú však porovnateľne lepší výsledok.

Spôsob ovládania

Tak, ako každý iný spotrebič, aj robotický mop vyžaduje uvedenie do prevádzky. I tu sa jednotlivé modely líšia. Robotické mopy sa dajú ovládať manuálne tlačidlami, diaľkovým ovládačom alebo pomocou aplikácie v smartfóne. Aplikáciu výrobcu si jednoducho stiahnete a spárujete s vaším robotom. Vďaka tomu ho budete môcť ovládať aj vtedy, ak nebudete doma. V aplikácii sa dá, spravidla, kontrolovať tiež história upratovania, nastaviť intenzita dávkovania vody a podobne.

Spárovať ho môžete tiež s robotickým vysávačom tej istej značky. Mop potom začne pracovať hneď, keď bude povysávané. Bez toho, aby ste museli myslieť na jeho spustenie sa budete môcť vrátiť do upratanej domácnosti.

robotické mopy

Batéria a napájanie

Robotické mopy sú napájané dobíjateľnou batériou, ktorá môže mať rôznu výdrž. Keď vyberáte vhodný model pre vás, porovnajte, či dokáže na jedno nabitie upratať celú domácnosť. Drahšie mopy dokážu upratovať aj niekoľko hodín, pričom za jednu hodinu vytrú približne 50 m2 plochy. Batéria sa nabíja v dokovacej stanici počas nečinnosti. Doba napájania je 2 – 6 hodín.

Ak si vyberiete model, ktorý nedokáže naraz upratať celý priestor, mal by disponovať funkciou samostatného návratu do nabíjacej stanice pred úplným vybitím. Vhodné je tiež, aby sa sám dokázal vrátiť na miesto, kde skončil v práci.

Hlučnosť pri upratovaní

Pri kúpe robotického mopu pre vás môže byť dôležitá aj jeho hlučnosť. Pri kombinovaných modeloch s vysávačom bude o niečo vyššia, aj tak sa však bude pohybovať v porovnaní s bežnými vysávačmi na nižších úrovniach. Miera hlučnosti kombinovaných modelov je okolo 60 – 70 dB, pri samostatných mopoch môže byť aj nižšia.

Kapacita nádob

Pri upratovaní je potrebné, aby mal mop dostatočne veľké nádoby na zber nečistôt a vodu. Čím väčšie budú, tým menej vašej pozornosti bude počas práce potrebovať. Objem nádoby na nečistoty býva 0,3 – 1 l. Nádoba na vodu môže mať 150 – 450 ml. Pri kombinovaných modeloch s vysávačom, majú zásobníky na vodu menší objem, aby sa do kompaktných rozmerov zmestila väčšia nádoba na prach. Ak máte veľkú domácnosť, najvhodnejším riešením bude z tohto dôvodu zakúpiť obidva spotrebiče.

Filtračný systém

Robotické mopy aj robotické vysávače s mopom mávajú dvojstupňovú filtráciu. K filtrovaniu dochádza už na vstupe, kvalitný filter na výstupe potom zamedzí návratu prachu, nečistôt či alergénov do miestnosti. Ak hľadáte kvalitu, ktorá bude vyhovovať aj nárokom rodiny s deťmi či alergikmi, najlepším riešením sú certifikované HEPA filtre. Tieto filtre vynikajú odolnosťou a vysokou účinnosťou. Výborné výsledky zachytávania až 99 % nečistôt dosahujú aj filtre Aeroforce, ktoré používa značka iRobot.

robotické mopy

Robotické mopy s funkciami na uľahčenie upratovania

Ešte vyššiu efektivitu pri upratovaní prinášajú rôzne praktické funkcie, ktorými môže byť robotický mop vybavený.

Virtuálna stena — využíva laserový vysielač, ktorým vytvorí virtuálnu stenu. Tá slúži na ohraničenie priestoru, do ktorého už mop nemá ísť.

Diaľkové ovládanie – inteligentné robotické mopy sa dajú ovládať cez aplikáciu. Bežné mopy sa ovládajú manuálne tlačidlami alebo diaľkovým ovládačom.

Dobíjanie počas upratovania – vo veľkých domácnostiach je výbornou pomocou funkcia dobíjania počas upratovania. Mop sa tak dokáže automaticky vrátiť do nabíjacej stanice ešte pred tým, ako sa batéria celkom vybije. Po nabití pokračuje vo vytieraní tam, kde skončil. 

Režim podľa povrchu podlahy – túto funkciu oceníte, ak máte doma viacero rôznych povrchov. Mop automaticky rozpozná, na akom povrchu sa práve nachádza. Podľa toho sám nastaví najvhodnejší režim upratovania. 

Senzor proti nárazu – dokáže zabrániť nárazu s nábytkom, kvetináčom alebo dekoráciami, ktoré sú položené na podlahe. 

Senzor proti pádu zo schodov – využijete ho v poschodových domoch. Zariadenie s týmto senzorom samé rozpozná voľný priestor pod sebou. Nemôže preto dôjsť k neželanému pádu zo schodov. 

Predvoľba miestností – praktická funkcia, ktorá vám umožní vybrať, ktoré miestnosti potrebujete upratať. V aplikácii v smartfóne si vytvoríte mapu priestoru a mopu prikážete vytierať, napríklad, len v kuchyni.

Príslušenstvo k robotickým mopom

Pri pravidelnom používaní nezabudnite na údržbu, ktorá spočíva najmä vo vymieňaní vody. Po dokončení práce bude potrebné vyčistiť utierku a kefy. Pre robotické mopy budete potrebovať tiež príslušenstvo. Do našej ponuky sme preto zaradili hlavné a bočné kefy, HEPA filtre, jednorazové aj prateľné utierky. K dispozícii sú tiež náhradné batérie, napájacie adaptéry nádržky na prach i vodu.

Najpredávanejšie

17 položiek celkom
irobot braava jet m6 original
699 €

Robotický mop iRobot Braava Jet m6 6138 na mopovanie miestností a veľkých priestorov do 100 m2, 2 režimy čistenia (mokré mopovanie, suché zametanie), cez aplikáciu iRobot HOME...

6138
1. Braava jet m6 (6132)
699 €

Robotický mop iRobot Braava Jet m6 Black 6132 na mopovanie miestností a veľkých priestorov do 100 m2, 2 režimy čistenia (mokré mopovanie, suché zametanie), cez aplikáciu iRobot...

6132
hobot legee d7 www.toprobot (3)
579 €

Robotický vysávač 4v1 Hobot LEGEE 7, presná laserová navigácia LEGEE® SLAM, WiFi pripojenie, LDS Lidar, Encoder, Gyro, E-compas, aplikácia v českom jazyku

1032
foto 12178
699 €

Robotický vysávač iRobot Roomba Combo ® j5Inteligentný robotický vysávač – dokáže rozpoznať predmety ako obuv, oblečenie, káble či misky a hračky domácich maznáčikov a...

9764
foto 12181
899 €

Robotický vysávač iRobot Roomba Combo ® j5+Inteligentný robotický vysávač – dokáže rozpoznať predmety ako obuv, oblečenie, káble či misky a hračky domácich maznáčikov a...

9763
RoombaCombo j7 j7 Graphite Photo Studio LeftFacing PadLifting Phone Overlay 4000x4000
Tip
799 €

Robotický vysávač a mop iRobot Roomba Combo J7 je robotický vysávač s mopom, ktorý skutočne vidí prekážky, ako sú káble, a dokáže sa im vyhnúť. Inteligentné mapovanie...

9634
RoombaCombo j7+ Graphite Photo Studio CleanBase RightFacing 3000x3000
Tip
1 049 €

Robotický vysávač a mop iRobot Roomba Combo J7+ je robotický vysávač s mopom, ktorý skutočne vidí. Navigácia PrecisionVision na rozpoznávanie prekážok, inteligentné mapovanie,...

9635
legeeD7 001b
Tip
639 €

Robotický vysávač Hobot LEGEE D7 s laserovou navigáciouHOBOT LEGEE D7 je robotický vysávač a mop s duálnym vysávaním bez namotania nečistôt a chytrým zdvíhacím mopom

9623
legeeD8 001
Novinka
659 €

HOBOT LEGEE D8 je robotický vysávač s duálnym vysávaním bez namotania nečistôt a vstavaným ECO kompaktorom, vďaka ktorému nádobka pojme 5x viac nečistôt. Plochý kmitajúci mop s...

LEGEED8
legee D8 lulu 001
Novinka
942 €

Súprava robotického vysávača LEGEE D8 a umývacia stanica LEGEE LuLu. HOBOT LEGEE D8 je robotický vysávač s duálnym vysávaním bez namotania nečistôt a vstavaným ECO kompaktorom,...

LEGEED8LULU
Roomba i817840 1
599 €

Zefektívnite upratovanie pomocou jediného zariadenia. Môžete len vysávať s klasickým zberným košom alebo pripojiť zberný kôš Roomba Combo® ktorý umožňuje kombinované upratovanie.

9698
Roomba i857840 1
799 €

Zefektívnite upratovanie pomocou jediného zariadenia. Môžete len vysávať s klasickým zberným košom alebo pripojiť zberný kôš Roomba Combo® ktorý umožňuje kombinované upratovanie.

9697
Hore
Ďalšie produkty