Robotické kosačky

Námahu a čas pri starostlivosti o trávnik vám ušetria robotické kosačky. Stačí im pomocou vymedzovacieho kábla ohraničiť, po akej ploche sa majú pohybovať, a trávnik pokosia za vás. Vy sa zatiaľ môžete pokojne venovať iným činnostiam alebo relaxovať. K dispozícii sú tiež robotické kosačky bez drôtu, ktoré dokážu rozpoznať trávnik od iného povrchu. V našej ponuke nájdete kvalitné robotické kosačky Husqvarna, robotické kosačky Gardena, Segway a ďalších známych výrobcov. Samozrejmosťou je bohatá ponuka príslušenstva na kosačky.

#SHOW_MORE#

Na akom princípe fungujú robotické kosačky

Robotické kosačky, ktoré nájdete tiež pod označením automatické kosačky, sú poháňané elektromotorom, pričom je ich pohyb zabezpečený kolieskami. Zadné kolieska bývajú kvôli prenášaniu dostatočného výkonu väčšie, predné, ktoré slúžia na zatáčanie kosačiek, bývajú menšie.

Automatické kosačky sú vhodné najmä do rovinatých záhrad so sklonom terénu do 40 % a malým počtom prekážok. Počas prevádzky oceníte ich tichý chod, elektrický pohon je navyše ekologický. Pred zapnutím si môžete nastaviť výšku kosenia. Trávu rozsekajú na drobné časti, ktoré vášmu trávniku poslúžia ako organické hnojivo.

robotické kosačky

Robotické kosačky s obvodovým vodičom

Keďže priestor kosenia nie je obklopený stenami, ako je tomu pri robotických vysávačoch, na ohraničenie sa využíva vymedzovací kábel. Ten sa plytko zapustí do trávnika smerom od dokovacej stanice okolo záhrady a naspäť pomocou špeciálnych kolíkov. Takto kosačke ohraničíte priestor, v ktorom sa bude pohybovať.

Vymedzovací kábel sa odporúča pokladať minimálne 5 cm od hranice pozemku, plota a podobne. Ak máte na pozemku vodnú plochu alebo iné nebezpečné miesta, umiestňuje sa vo vzdialenosti 25 – 30 cm od ich okraja. Dbajte tiež o to, aby sa vymedzovací kábel nekrížil ani neprerušil — musí ohraničiť celistvú plochu.

Robotické kosačky bez obvodového vodiča

V našej ponuke nájdete tiež robotické kosačky bez obvodového vodiča, pri ktorých sa nemusíte zdržiavať s pokladaním vymedzovacieho kábla. V priestore sa dokážu orientovať vďaka senzorom, ktoré vedia rozoznať trávnik od iného povrchu. Môžu byť vybavené tiež vymedzovacou technológiou na princípe GPS alebo vizuálnym systémom.

Ako vybrať robotickú kosačku

Robotické kosačky sa odlišujú vo viacerých parametroch. Aby ste si vybrali model, ktorý vám bude vyhovovať, mali by ste ich najskôr porovnať.

robotické kosačky

Plocha záhrady

Jedným zo základných parametrov výberu robotickej kosačky je plocha vašej záhrady. Od nej bude závisieť požadovaný výkon, záber, rozmery a výdrž batérie. Aby ste sa medzi jednotlivými modelmi mohli rýchlo zorientovať, v našej ponuke uvádzame pri každom tento údaj ako prvý.

Sklon terénu a členitosť záhrady

Pokiaľ nemáte rovinatú záhradu, dôležitým údajom je sklon terénu. Ten je v parametroch kosačiek uvádzaný v %. Líšiť sa môže tiež sklon vo vnútri pracovnej plochy, ktorý môže byť od 15 do 40 %, a v blízkosti ohraničujúceho vodiča a dobíjacej stanice. Ten sa, spravidla, pohybuje do 15 %.

Členitosť záhrady

Ak sa vo vašej záhrade nachádzajú v tesnej blízkosti stromy, kry, skalky alebo vyvýšené záhony, overte si, či týmito miestami robotická kosačka dokáže prejsť. Najmenší odstup takýchto prvkov by mal byť do 90 cm. V tomto priestore vie kosačka nielen prejsť, ale ho aj dôkladne pokosiť.

Výdrž na jedno nabitie a dokovacia stanica

Robotické kosačky sú poháňané elektromotorom s akumulátorom. Líšiť sa preto môžu výdržou na jedno nabitie, ktorá sa udáva v minútach, resp. plochou, ktorú na jedno nabitie dokážu pokosiť. Jednotlivé modely môžu mať túto dobu až do 120 minút, udávané v m2 je to do 300 m2. Na výdrž akumulátora môže vplývať svahovitosť a členitosť terénu. Platí, že v ťažšom teréne sa skracuje. Ak máte väčšiu plochu záhrady, ako je výdrž kosačky, mali by ste sa zaujímať aj o dobu dobíjania. Tá sa pohybuje od 40 do 180 minút. Aby ste mohli dokovaciu stanicu umiestniť na vhodné miesto, ideálne chránené pred dažďom, skontrolujte tiež dĺžku kábla. Myslite aj na to, aby sa dokovacia stanica nenachádzala v rohu alebo na ťažšie dostupnom mieste. Robotická kosačka potrebuje mať na nabehnutie do stanice k dispozícii dostatočný manévrovací priestor.

robotické kosačky

Výkon

Robotické kosačky majú výkon udávaný v m2/hod. Tento údaj vyjadruje veľkosť plochy, ktorú kosačka dokáže pokosiť za jednu hodinu. Väčšina modelov za tento čas pokosí 100 – 300 m2.

Výška kosenia

Výška kosenia, ktorú by mala vedieť dosiahnuť vaša robotická kosačka, závisí od toho, ako chcete, aby váš trávnik pokosila. Výška kosenia (výsledná výška stebiel trávy) sa môže pohybovať od 1,5 do 10 cm. Pokiaľ máte v záhrade priveľmi vysokú trávu, mali by ste ju najskôr pokosiť bežnou kosačkou. Pomocou robotickej kosačky potom budete trávnik udržiavať pravidelným kosením.

Hlučnosť

Robotické kosačky môžu byť počas kosenia v prevádzke značnú časť dňa. Preto by vás mala zaujímať aj hlučnosť. Tento parameter sa udáva v dB. Chod s hlučnosťou do 65 dB je považovaný za tichý, pričom táto hladina hluku je porovnateľná s bežným rozhovorom.

Spôsob ovládania

Automatické kosačky potešia aj tých, ktorí nie sú veľkými priaznivcami moderných technológií. Nemusíte sa pri nich obávať žiadneho komplikovaného ovládania. Vybavené bývajú displejom, ktorý je na jeho ochranu pred poškodením umiestnený pod krytom.

robotické kosačky

Aké funkcie môžu mať robotické kosačky

Jednotlivé modely môžu byť vybavené rôznymi funkciami.

 • GPS modul — pomocou GPS modulu je možné lepšie naplánovať trasu kosenia a obmedziť prechádzanie už pokosenými plochami. V prípade krádeže dokážu robotické kosačky s GPS navyše odosielať údaje o svojej polohe.
 • Senzor brániaci nárazu — bezpečnostný senzor, ktorý bráni nárazom do prekážok, ktoré má kosačka v ceste. Vďaka nemu sa im môže vyhnúť.
 • Senzor dažďa — upozorní zariadenie na dážď, aby sa vrátilo na svoje miesto do dokovacej stanice. Keď pršať prestane, pokračuje kosačka v kosení na mieste, kde skončila.
 • Senzor mrazu – v prípade, že teplota klesne pod bod mrazu, kosačka preruší kosenie, čím zabráni poškodeniu trávnika.
 • Bluetooth modul — umožňuje ovládanie cez smartfón pomocou aplikácie. Robotická kosačka sa tak dá ovládať aj z pohodlia vašej terasy.
 • Režim inteligentnej kosačky – modely vybavené týmto režimom je možné prepojiť so softvérom inteligentnej domácnosti.
 • Alarm — upozorní vás na situáciu, kedy sa automatická kosačka nedotýka zeme.

Dôležitá údržba

Robotické kosačky vám pri udržiavaní vášho trávnika ušetria množstvo času. I keď pracujú automaticky, budú potrebovať vašu občasnú pozornosť. Pravidelne by ste preto mali kontrolovať žacie nože, v ktorých sa môžu hromadiť zbytky trávy. Očistíte ich rukou chránenou záhradnou rukavicou. V prípade opotrebovania je nože možné tiež vymeniť. Kontrolu budú raž za čas vyžadovať tiež kolieska, do ktorých sa môže zamotať tráva alebo iné nečistoty.

Najpredávanejšie

luba2 awd1000 001
 
2 239 €
luba2 awd1000 001
Robotická kosačka Mamotion LUBA 2 AWD 3000
Momentálne nedostupné
2AWD3000
 
2 639 €
husqvarna 305 www.toprobot.sk
1 329,90 € –10 %
Pôvodne: 1 329,90 €  (–10 %)
1 189 €
XO 938570
2 883,80 € –3 %
Pôvodne: 2 883,80 €  (–3 %)
2 783,80 €
Aspire R4 compress compress compress compress compress
949 € –9 %
Pôvodne: 949 €  (–9 %)
859 €
Robotická kosačka Segway Navimow i108E+4G + 36 nožov ZADARMO
 
1 398 €
81 položiek celkom
luba2 awd1000 001
Novinka Satellite 1 - Ľudová voľba
2 239 €

Robotická kosačka LUBA 2 AWD 1000 je vhodná pre trávnaté plochy o rozlohe až 1000 m2. Chytrá robotická kosačka, ktorá využíva virtuálne ohraničenie bez obvodového drôtu. 3D...

2AWD1000
husqvarna 305 www.toprobot.sk
Akcia Tip 1 - Ľudová voľba
1 329,90 € –10 %
1 189 €

Robotická kosačka HUSQVARNA AUTOMOWER 305, hranice pracovnej oblasti 600 m², maximálny sklon v blízkosti ohraničujúceho vodiča 15 %, maximálny sklon vo vnútri pracovnej plochy...

967974011
Robotická kosačka Segway Navimow H500E + 36 nožov ZADARMO
Satellite 1 - Ľudová voľba
1 399 €

Robotická kosačka Segway Navimow H500E je vhodná na plochu do 500m2 max.Pracuje bez ohraničujúceho káblu pomocou GPS. Lineárne kosenie "miesto vedľa miesta".

SEG500
HW 852301
Akcia Novinka Satellite 2 - Zlatá stredná cesta
2 649 € –5 %
2 499 €

Robotická kosačka HUSQVARNA Automower 410XE NERA inteligentné kosenie pre zložité trávniky do 1000m2 Dokonale pokosí aj zložité trávnaté plochy Virtuálne hranice nastavené...

970654411
luba2 awd1000 001
Novinka Satellite 2 - Zlatá stredná cesta
2 639 €

Robotická kosačka LUBA 2 AWD 3000 je vhodná pre trávnaté plochy o rozlohe až 3000 m2. Chytrá robotická kosačka, ktorá využíva virtuálne ohraničenie bez obvodového drôtu. 3D...

2AWD3000
Robotická kosačka Segway Navimow H800E + 36 nožov ZADARMO
Tip Satellite 2 - Zlatá stredná cesta
1 699 €

Robotická kosačka Segway Navimow H800E je vhodná na plochu do 800m2 max.Pracuje bez ohraničujúceho káblu pomocou GPS.Lineárne kosenie "miesto vedľa miesta".

SEG800
husqvarna 550 www.toprobot.sk
Satellite 3 - Pre náročných
6 099 €

Robotická kosačka určená pre profesionálne používaniePerfektne vybavený model so satelitnou technológiou EPOS spoločnosti Husqvarna ponúka ovládanie kosačky v rámci virtuálnych...

970656711
Robotická kosačka Segway Navimow H3000E Visionfence + 36 nožov ZADARMO
Novinka Satellite 3 - Pre náročných
2 699 €

Robotická kosačka Segway Navimow H3000E je vhodná na plochu do 3000m2 max.Pracuje bez ohraničujúceho káblu pomocou GPSLineárne kosenie "miesto vedľa miesta"Robotická kosačka je...

SEG3004
ad148684414382d659388e159081
199 €

Garáž je skvelou voľbou na ochranu vašej robotickej kosačky. Je vyrobená z vysoko kvalitných materiálov, je odolná voči nepriaznivým vplyvom počasia a umožňuje ľahký prístup k...

SEGZAV11
Hore
Ďalšie produkty