Ak máte v bazéne tvrdú vodu, môže dôjsť k hromadeniu vodného kameňa alebo zakaleniu vody. Ako zistíte, že je voda tvrdá a ako tento problém riešiť?
Tvrdá voda obsahuje nielen vápnik
V tvrdej vode sa nachádza vyššie množstvo minerálov, pričom najvyššie zastúpenie majú vápnik a horčík. Tieto minerály sa dostávajú do bazéna počas napúšťania vody. Tvrdá voda v bazéne však môže spôsobiť viacero komplikácií — vznik nánosov vodného kameňa na povrchu bazéna, nižšia účinnosť ohrevu a upchávanie filtrov. Ak sa problém nerieši, nánosy vodného kameňa môžu poškodiť bazénové technológie.
Testovanie tvrdosti vody
Vodu v bazéne môžete otestovať testovacou súpravou na kontrolu tvrdosti. Pokiaľ je voda vo vašom bazéne tvrdá, problémom môžete predchádzať. Pravidelnou údržbou, kontrolou a úpravou vody zabezpečíte dlhú životnosť bazéna a jeho komponentov.
Problémy, ktoré môže spôsobiť tvrdá voda
Nánosy vodného kameňa
Hromadenie vodného kameňa nie je len problémom vzhľadu jeho povrchu. Vodný kameň sa rovnako usádza aj v bazénovej technológii. Môže upchať filtre, čo ovplyvní prietok vody a účinnosť filtrácie, môže dôjsť aj k zníženiu výkonu a zvýšeniu nákladov na ohrev.
Zakalená až mliečna voda v bazéne
Vysoký obsah minerálov vo vode vedie k ich postupnému hromadeniu a zakaleniu vody. Pokiaľ je voda mliečna, jednou z príčin môže byť práve jej vysoká tvrdosť v kombinácii s vysokým pH.
Rýchlejšie opotrebovanie zariadení
Vysoké množstvo minerálov vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu bazénového vybavenia, čo znamená nutnosť opráv či výmeny a zvyšuje náklady na prevádzku bazéna.
Ako riešiť problém s tvrdou vodou v bazéne
Na úpravu vody používajte zmäkčovač. Skontrolujte tiež pH — ak je jeho hodnota nad 7,4, použite prípravok na jeho zníženie.
Nezabúdajte na pravidelné čistenie povrchu bazéna vysávačom, myslite tiež na čistenie filtrov. Väčšie častice vodného kameňa sa zachytia v bazénovej filtrácii, ktorú by ste mali nechať zapnutú nepretržite minimálne jeden až dva dni. Drobnejšie častice sa však môžu z filtračnej nádoby opäť uvoľniť. Dôležitým krokom pri čistení vody od vodného kameňa je preto častejšie spätné preplachovanie filtračnej náplne, a to raz za niekoľko hodín.
Vločkovač do bazéna
Použiť môžete tiež vločkovač, ktorý podporí zhlukovanie častíc do väčších celkov. Ak zároveň vypnete filtráciu, častice klesnú na dno bazéna. Potom ich už bude potrebné len povysávať bazénovým vysávačom. Bazénový vysávač vyčistí zároveň od zvyškov nánosov a iných nečistôt aj steny bazéna.