Kúpanie v slanej vode prospieva pokožke, nechtom i vlasom a ocenia ho aj tí, ktorí majú alergie či respiračné problémy. Bazén so slanou vodou navyše znižuje spotrebu chemikálií, čím uľahčuje starostlivosť o jeho čistotu. Ako sa oň starať, aby ste si ho mohli naplno užívať?
Pravidelné odstraňovanie nečistôt
Rovnako, ako je to pri bežnom bazéne so sladkou vodou, počas týždňa bude potrebné bazén niekoľkokrát kontrolovať a odstraňovať z neho napadané nečistoty. Hmyz, lístie či kúsky trávy pozbierate jednoducho sieťkou. V prípade nepriaznivého počasia je vhodné skontrolovať bazén aj každý deň. Takéto znečisťovanie môžete eliminovať zakrytím hladiny, napríklad, solárnou plachtou. Tá vám navyše pomôže udržiavať teplotu vody bez navyšovania nákladov na elektrický ohrev či tepelné čerpadlo.
Na čo myslieť každý týždeň
Každý bazén so slanou vodou by sa mal raz za týždeň dôkladne vyčistiť, aby ste zabránili usádzaniu nečistôt na stenách aj jeho dne. Prekontrolujte tiež filtračný systém, ústie trysiek a skimmer.
Aby ste celú vnútornú plochu bazéna nemuseli drhnúť ručne, môžete si zaobstarať robotický bazénový vysávač. Bazénové čistenie si vďaka nemu budete môcť naplánovať aj viackrát do týždňa, čím zabránite vzniku vhodného prostredia pre rast rias. Výhodou bazénového vysávača však nie je len úspora vášho času a energie — dokáže dôkladne vyčistiť aj rohy a iné miesta, ktoré pre vás môžu byť pri ručnom čistení ťažšie dostupné.
Kontrola vody
Každý týždeň skontrolujte chemické zloženie vody. Pokiaľ sa namerané hodnoty nenachádzajú v optimálnom rozpätí, vzniká vhodné prostredie na množenie rias. V bazéne so slanou vodou je vhodné udržiavať hodnotu pH medzi 7,0 – 7,2, hodnota alkality by mala byť 80 – 120 ppm, hladina voľného chlóru by mala byť nad 0,5 mg/l, pričom by nemala prekročiť 1 mg/l. Ak je voľného chlóru vo vode príliš málo, môžete predĺžiť dobu prevádzky solinátora a naopak.
Kontrola hladiny soli
Približne raz za mesiac je vhodné skontrolovať hladinu soli, aby ste sa uistili, že je v správnom rozsahu. Malo by to byť 3 – 5 kg na 1 000 l vody, vyjadrené v percentách 0,3 – 0,5 %.
Starostlivosť o solinátor
Solinátor je zariadenie, ktoré vám zabezpečí tvorbu chlóru na dezinfekciu bazéna aj bez nutnosti používania chlórových tabliet. Nevyžaduje pritom takmer žiadnu starostlivosť. Postačí len raz za rok prečistiť priestor, v ktorom sa usádza sediment. Na zimu ho potom zazimujete s ostatným bazénovým príslušenstvom.
Zazimovanie bazéna so slanou vodou
Vonkajší bazén so slanou vodou bude potrebné, rovnako, ako je tomu pri bežnom bazéne, zazimovať. Urobte tak skôr, ako sa teplota vody zníži na 12 °C. Súčasťou zazimovania je dôkladné vyčistenie pomocou bazénového vysávača. Pokiaľ nechávate v bazéne vodu (pozor, hladina musí byť pod ústím filtrácie a podobne), upravte ju šokovou dávkou na odstránenie všetkých rias a baktérií. Následne vodu upravte pridaním prípravku na zazimovanie, ktorý zabráni rastu rias a iných organizmov. Na hladinu môžete položiť plaváky, ktoré ho ochránia pred zamrznutím vody. Bazén následne prekryte zimnou plachtou, ktorá zabráni vniknutiu zrážok a nečistôt.