Na udržiavanie čistej vody v bazéne je ju potrebné pravidelne filtrovať, zanedbať by ste nemali ani čistenie povrchu bazéna a dezinfekciu. Poradíme vám, na čo všetko by ste mali myslieť a nezabudli sme ani na tipy na zníženie dávok bazénovej chémie.
Bazénová chémia na dezinfekciu vody
Podľa použitej aktívnej látky sa bazénová chémia na dezinfekciu vody delí na chlórovú a bezchlórovú.
Chlórová bazénová chémia
Účinnou látkou je chlór, ktorý vo vode ničí baktérie a vírusy. Aj v malej koncentrácii, ktorá nie je pre ľudské zdravie nebezpečná, spoľahlivo pôsobí proti mikroorganizmom a riasam. Potrebné je len dodržiavať pokyny výrobcu, aby nebolo presiahnuté bezpečné množstvo vo vode. Nevýhodou, ktorá mnohých od používania chlórovej dezinfekcie odrádza, je prítomnosť chlórového zápachu. Prevenciou pred jeho vznikom je udržiavanie stabilného pH.
Bezchlórová bazénová chémia
Pokiaľ ste na chlór citliví, riešením je bezchlórová bazénová chémia, ktorá využíva silu aktívneho kyslíka, peroxidu vodíka a striebra. Dokáže zvládnuť aj výraznejšie znečistenie a zničiť mikroorganizmy pričom voda zostáva šetrná k pokožke. Absencia chlóru pritom neovplyvňuje efektívnosť čistenia vody.
Pozor na hodnoty pH
Aby bola odporúčaná koncentrácia chlóru vo vode účinná, je dôležité udržiavať pH vody v hodnotách od 7 do 7,4. Ak pH poklesne pod 7, voda začne zapáchať, vzniknutý chloramín neprospieva ani kovovým častiam bazéna. Vysoké pH zvyšuje riziko usádzania vodného kameňa, vodu by ste preto mami pravidelne testovať a upravovať.
Jednoduchšie dávkovanie
Pravidelné testovanie vody testermi a dávkovanie chémie vyžaduje čas. Riešením sú automatické dávkovače, ktoré bazénovú chémiu nielen dávkujú, dokážu tiež pravidelne merať všetky potrebné hodnoty. Zmerajú pH, skontrolujú oxidačný redukčný potenciál ORP, ktorý informuje o dostatku alebo nadbytku aktívneho chlóru.
Ako znížiť množstvo bazénovej chémie
Vodu filtrujte
Filtračný systém zachytí nečistoty, ktoré vytvárajú prostredie vhodné na množenie rias a mikroorganizmov. Prispieva tiež k udržiavaniu správneho pH vody. Aby ste minimalizovali množstvo bazénovej chémie, vodu v bazéne pravidelne filtrujte. Aj počas dní, kedy bazén nevyužívate, by mala byť spustená minimálne niekoľko hodín denne.
Čistite povrch bazéna
Pravidelne tiež používajte bazénový vysávač, ktorým očistíte povrch bazéna. Bazénový vysávač dokáže zo stien, dna a vodnej linky odstrániť nečistoty aj zachytené riasy. Raz za čas je vhodné odstrániť tiež vápenaté usadeniny na povrchoch v okolí bazéna.
Využiť môžete tiež nasledovné tipy na minimalizovanie používania bazénovej chémie:
- Vodu môžete čistiť UV lampou.
- Rozhodnúť sa môžete tiež pre bazén so slanou vodou, v ktorom chlór na dezinfekciu vody vyrábajú solinátory. Do bazéna je v prípade poklesu koncentrácie soli potrebné doplniť bazénovú soľ, úpravu bazénovou chémiou môže vyžadovať pH.